Photoshop’ta pervane (fan) yapımı PDF Yazdır e-Posta
        Bu dersimizde yine Photoshop'ın bir çok aracını kullanarak pervane yapmaya çalışacağız. Genelde büyük boyutlarda olunca pervane, küçük boyutlarda olunca fan diye adlandırılan bu nesneyi çizerken Photoshop!ın bir çok aracını kullanamayı öğreneceğiz.. 
          Yine belirtemeliyim ki burada amaç pervane çizmek değil, asıl amaç Photoshop araçlarını kullanmayı öğrenmektir.  Faydalı olması dileğiyle...
1. 50x50 boyutunda yeni bir sayfa açalım.
2. “polygon lasso tool” aracı yardımı ile aşağıdaki gibi kareyi üçgen şeklinde seçip siyah renkle dolduralaım.
3. Üst menüden Edit > Define Pattern  diyelim ve açılan pencerede herhangibir isim verip kaydedelim. Az önce yapmış olduğumuz şekli daha sonra kullanmak için kaydetmiş bulunmaktayız.
4. 500х500 boyutunda yeni bir sayfa daha açalım.
5. Edit > Fill penceresini açalım. Açılan ekrnda üst taraftan “Pattern”i seçelim. Daha sonra altta patternler görünecek. Orada az önce yapıp kaydettiğimiz pattern de mevcut onu seçiyoruz ve tamam diyoruz. Bahsettiğim ayarlar aşağıdaki reismde de mevcut.

6. Üst menüden Filter > Distort > Polar Coordinates penceresini açıyoruz ve  Rectangular to Polar özelliğini işaretliyoruz.
7. şimdi de Filter > Blur > Radial Blur ekranını açıyoruz ve  “ammount” değerini 100 yapıp alt taraftan “Zoom” özelliğini seçip kaydediyoruz. Daha sonra Ctrl+F tuşuna 3 kere tıklıyoruz ve Radial blur işlemini tekrarlatıyoruz.
8. Yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Şimdi Filter > Artistic > Plastic Wrap penceresini açıyoruz ve aşağıdaki ayarları yapıyoruz.

9. Şimdi de Image > Adjustments > Hue/Saturation penceresini açıyoruz ve aşağıdaki yaları uyguluyoruz.
Dersimiz bitti ve Photoshop’un bir çok özelliğini kullanarak bir pervane ortaya çıkardık ama unutmamamız gereken şudur, burada amaç pervane yapmak değil pervane yaparken kullandığımız Photoshop enstrümanlarının nasıl kullanılacağı ve hangi aracın ne işe yaradığı.
Sonuç:
 
Faydalı olması dileğiyle…
 
Rusçadan Tercüme : Kerim Sarıgül
Dersin İngilizcesi: Organic Flesh Fan
Dersin Rusçası: Лопасти
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012