Joomla Dersleri
Joomla 1.5 bileşenlerinde karakter problemi ve çözümü PDF Yazdır e-Posta

         Joomla 1.5 dil kodlaması olarak UTF-8 kullanmaktadır. Fakat bazı bileşenlerin henüz Joomla 1.5 uyumlu versiyonları yayınlanmadığı için eski bileşenleri Joomla 1.5'te kullanmak isteyenler Geri Uyumluluk Modu nu aktif ederek eski bileşenleri kullanmaktadırlar. Bu da geriye uyumlu bazı bileşenlerde Türkçe karakter hatalarını ortaya çıkarmaktadır.

 
Joomla'da Sürüm nasıl yükseltilir? PDF Yazdır e-Posta

 Joomla'da sürüm yükseltmeye başlamadan önce ftp aracılığı ile dosyalarınızın yedeğini alın daha sonra aşağıdaki işlemleri sırası ile uygulayın:

1. Öncelikle Joomla Versiyon (sürüm) yükseltme dosyalarından hangi sürümden hangi sürüme yükseltmek istiyorsanız o dosyayı indirin!

 
Geri Uyumluluk modunu aktif hale getirmek PDF Yazdır e-Posta
          Joomla 1.5 kullanırken eğer daha eski versiyonlar için hazırlanan bileşen, modül vb. kullanmak istiyorsanız joomla'nın Geri Uyumluluk modunu aktif hale getirmemiz gerekir. Joomla 1.5 versiyonunu kullanırken bileşen, modul, bot yüklerken "Eklentiniz, önceki Joomla! sürümleri için yazılmıştır. Uyumlu Ek Yöneticisi'nden Sistem - Geri Uyumluluk özelliğini etkinleştirerek görevi tamamlayınız. "mesajı ile karşılaşıyorsanız Geri Uyumluluk modunu aktif hale getermeliyiz. Bu işlem için şu yolu takip ediyoruz:
 
Joomla'da içeriğe resim eklemek - Joomla 1.0.x PDF Yazdır e-Posta

Joomla’da içeriğe resim eklemenin iki yöntemi var. Anlatmayacağım yöntemde resim içeriğe kod olarak ekleniyor, fakat resme müdahale etme şansımız az oluyor. Yani resmin boyutunu önceden düzenlemiş olmamız gerekiyor. Benim anlatacağım yöntemde ise resmin boyutlarını kendimiz görerek de ayarlayabiliriz. Bu sebeplerden dolayı olsa gerek ben bu yöntemi kullanıyorum… (Joomla 1.5.x versitonunda bu işlemler daha da kolay hale getirilmiş.)

 
Joomla'da içerik ekleyememe problemi PDF Yazdır e-Posta
           Eğer bir joomla siteniz var ve her şey normalken sitenize içerik ekleyemiyor iseniz, yani içerik ekle linkini kullandığınızda normal olarak karşınıza gelmesi gereken içerik ekleme editoru gelmiyorsa, geliyor fakat işlem yapamıyorsanız korkmanıza gerek yok. Bu hata adres çubuğuna sitenizin ismini girerken configuration.php dosyasında kayıtlı olduğu şekilde girmemenizden kaynaklanıyor. Bu problemi çözmek için iki yol takip edebilirsiniz.
 
Joomla'da İçerik (Haber) Ekleme PDF Yazdır e-Posta

Bu dersimizde Önceden oluşturduğumuz “Ülkeler” bölümünün “Türkiye” kategorisine haber eklemeyi öğreneceğiz. Bu işlem için yine Joomla Yönetim Panelimize giriyoruz.

1. Buradan Yeni İçerik (Bazı versiyonlarda “Yeni İrtibat” diye geçiyor) ikonuna tıklıyoruz.

 
Joomla'da Kategori Oluşturma PDF Yazdır e-Posta

Bir önceki dersimizde bölüm oluşturmayı öğrenmiştik. "Ülkeler" diye bir bölüm oluşturmuştuk. Şimdi ise bu "Ülkeler" bölümüne "Türkiye" isimli bir kategori oluşturacağız. Kategori luşturmadan önce bölüm oluturm olmamız gerekmektedir. Yani kategoriler bölüm içerisine oluşturulur.

 
Joomla'da Bölüm Oluşturma PDF Yazdır e-Posta

Joomla'da bölümler ve kategoriler büyük iş görmekte ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır. İçeriklerimizi bölüm ve kategorilere ayırıp ayrı ayrı yönetebiliriz. Ayrıca oluşturmuş olduğumuz bölüm veya kategorileri menülere de ekleyebilriz. Yeni bir bölüm oluşturmak için: 1. Yönetim Panelimize Giriyoruz. Resimde de gördüğünüz gibi "Bölüm Yönetimi"ni tıklıyoruz.

 
Joomla anasayfada haber, sutun ve link sayısı PDF Yazdır e-Posta
          Jomla sitemizin anasayfasında standart ayarlardan farklı olarak içeriklerinizin sutun ve link sayısını belirlemek ve kendinize göre düzenlemek istiyorsanız şu işlemleri yapmanız gerekiyor. Ayrıca bu işlemi sadece anasayfadakiler için değil herhangi bir kategoriye link verdiğimizde görünecek olan içerikler için de yapabiliriz.
 
Joomla admin panel şifresini unuttuysanız... PDF Yazdır e-Posta

          Bir çoğumuz şifre luşturur veya değiştiririz daha sonra bu şifreleri unuturuz. Eğer joomla admin panel şifresini unuttu iseniz her şey bitmiş değil. Databaseye giriğ yaparak şifremizi değiştirebiliriz. Joomla admin şifremizi değiştirmek için şu yolu izliyoruz:

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012