Nearpod ile etkileşimli SUNUM hazırla, SINAV uygula, DÖNÜT ver

Nearpod ile etkileşimli SUNUM hazırla, SINAV uygula, DÖNÜT ver

Nearpod ile etkileşimli SUNUM hazırla, SINAV uygula, DÖNÜT ver Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Pazartesi, 11 Ocak 2021 21:22

Nearpod eğitim ve öğretim için etkileşimli içerikler ve sınavlar oluşturma, derslerde eş zamanlı etkinlikler uygulama, değerlendirme yapma ve dönüt verme açısından çok fazla özelliklere sahip eğitimde en çok kullanılan 100 araçtan biri.

Bu yazımda; görsel, işitsel ve kinestetik öğrenmeyi en üst seviyede kullanma imkânı sunan Nearpod'un özelliklerine detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağım.

Nearpod nedir?

Gelişmiş özelliklere ve farklı içerik türlerine sahip etkileşimli slayt gösterisi aracı Nearpod öğrencilerin ilgisini çeker, işbirliğini teşvik eder.

Dünyada eğitimde en çok kullanılan araçlardan biri olan Nearpod, eğitimcilerin sınıfta veya sanal ortamda herhangi bir dersi etkileşimli hale getirmesine yardımcı olur.

Bir öğretmen Nearpod aracılığıyla sınavlar, anketler, videolar, sunumlar, ortak çalışma panoları ve daha fazlasını içeren etkileşimli içerikler oluşturabilir. İsterse daha önce farklı ortamlar için oluşturduğu farklı formattaki içerikleri Nearpod üzerinden de kullanabilir.

Öğrenciler bir öğretmenin sunumuna bir kod aracılığıyla erişebilir, öğretmen ders boyunca öğrencilerin ders içeriğiyle etkileşime geçmesini sağlayabilir, öğrencilerin etkileşimini anlık takip edebilir,  isterse “Öğrenci Hızında” modunu aktif ederek kendi hızında değil öğrencilerin öğrenme performansına göre dersi sürdürebilir.

Uygulama web tabanlı çalışır, internet bağlantısının olduğu herhangi bir cihazdan kullanılabilir.

Örneğin sunumunuzun

1. sayfasına video

2. sayfasına anket

3. sayfasına duvar panosu (öğrenciler yazı yazabilir, yazışabilir, resim ekleyebilir)

4. sayfasına eşleştirme oyunu

5. sayfasına bir web sitesi veya sayfası

6. sayfasına sesli bir not

7. sayfasına öğrencilerin ses kaydı yapabilecekleri bir ekran

8. sayfasına açık uçlu soru

9. sayfasına sınav (quiz)

10. sayfasına bir Twit paylaşımı

11. sayfasına öğrencilerin etkileşimde bulunabileceği 3 boyutlu bir görüntü

12. sayfasına eşleştirme oyunu

13. sayfasına çizim alanı

14. sayfasına boşluk doldurma etkinliği

15. sayfasına görsel hafıza testi

16. sayfasına bir pdf dosyası

17. sayfasına çoktan seçmeli bir sınav

18. sayfasına bir video ve video içine sorular ekleyebilsek

Bu liste bu şekilde uzar gider. Nearpod ile en azından neler yapabileceğinizi anladınız sanırım.

Nearpod’un özellikleri yazmakla, anlatmakla bitecek gibi değil ancak ben yine de en önemli özelliklerini sizler için aşağıda listelemeye çalıştım.

 

NEARPOD’UN BAZI ÖZELLİKLERİ

OLUŞTUR / DÖNÜŞTÜR

MEVCUT MULTİMEDYA İÇERİĞİNİ NEARPOD'A DÖNÜŞTÜRME

Mevcut ppts, pdf, resim, video veya Google Sunumunuzu sürükleyip bırakmanız yeterlidir; Nearpod bunu otomatik olarak Nearpod sunumuna (NPP) dönüştürecektir.

YENİ SLAYTLAR OLUŞTURMA

Ses, metin ve görüntüleri kullanarak kolayca orijinal slaytlar oluşturun. Google Görseller'den, bilgisayarınızdan veya bulut depolama hesabınızdan (Google Drive, Dropbox ve Box) resimler ekleyebilirsiniz.

VİDEOLARI KULLANMA

İçeriklerinizi zenginleştirmek için her derse videolar ekleyin. Youtube'dan (URL aracılığıyla) video yerleştirebilir veya Google hesaplarınızdan, bulut depolama alanlarından, bilgisayarınızdan, mobil cihazınızdan video yükleyebilirsiniz.

SES DOSYALARI KULLANMA

Derslerinize şarkılar, podcast'ler, sesler veya herhangi bir ses dosyası ekleyin ve içeriğinizi canlandırın. Bu özellik, ilkokul ve yabancı dil öğretmenleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

ZENGİN İÇERİKLİ SLAYT GÖSTERİSİ PAYLAŞMA

Öğrencilerinizin kendi hızlarında keşfetmeleri için bir dizi görüntü, slayt veya PDF paylaşın.

PDF GÖRÜNTÜLEYİCİ

Herhangi bir PDF dosyasını Nearpod'a yükleyebilirsiniz. Nearpod’un PDF görüntüleyicisi sorunsuz bir şekilde PDF dosyalarını çalıştırır. Bu size dersinize makale, araştırma, anket, rapor ve diğer dosyaları ekleme imkânı verir.

CANLI TWITTER AKIŞI

Twitter, tartışmaları teşvik eden bir sosyal ağdır. Önemli konular hakkında canlı bilgi almak için belirli bir kişiyi veya konuyu takip edin veya kendi sınıf etiketinizi (hashtag) oluşturun ve tartışmaları Nearpod'dan takip edin.

WEB İÇERİĞİ EKLEME

Sununuza herhangi bir web sitesini ekleyin ve öğrencilerinizin Nearpod uygulamasından çıkmadan ilgili site veya sayfaları keşfetmesini sağlayın.

 

Aktiviteler Ekle

AÇIK UÇLU SORU

Nearpod'a, öğrencilerinizin düşüncelerini ve fikirlerini özgürce paylaşmalarına olanak tanıyan bir soru ekleyin. Öğrenci cevapları; öğretmen tarafından farklı bakış açılarını analiz etmek veya kavram yanılgılarını ele almak için sınıfla anonim olarak paylaşılabilir.

ANKET

Sınıf katılımını artırmak için öğrencilerinize çoktan seçmeli bir soru sorun. Öğrencilerin çalışılan konuyla ilgili durumunu ölçün ve bu soruları öğrencileriniz arasında tartışmalar oluşturmak için kullanın.

SINAV

Dersle ilgili çoktan seçmeli sorular sorun ve tüm sınıftan anında geri bildirim alın. Öğrenimi geliştirmek için yanıtları sınıfla paylaşın, sınıftaki her öğrenciden anında geri bildirim alın.

ÇİZİM

Draw It özelliğiyle, öğrenciler beyaz boş bir tuval üzerine veya önceden ayarlanmış bir arka plan üzerine çizim yapabilir, yazı yazabilir ya da var olan yazıları, resimleri vurgulayabilir, düzeltebilir/düzenleyebilir, bunlara açıklama ekleyebilir. Öğrenciler, çalışmalarının tüm sınıfla paylaşılmasını seçerek öğretmene gönderebilir.

BOŞLUK DOLDURMA

Öğrenciler, kelimeleri metin içinde doğru yere sürükleyip bırakarak etkileşimli bir şekilde tamamlayabilirler. Oluşturması kolay, kullanımı eğlenceli. Cümle veya metni ekleyin ve boş kalmasını istediğiniz yerleri/kelimeleri seçin. Bu kadar!

 

 

Paylaş ve Düzenle

PAYLAŞ

Nearpod sunumlarınızı e-posta, blogunuz / web siteniz veya sosyal medya aracılığıyla meslektaşlarınız, arkadaşlarınız veya profesyonel öğrenim ağınızla paylaşın. Paylaşılan bir sunum aldıysanız, bunu sınıfınızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden düzenleyip kullanın.

KLONLA

Kitaplığınızda bulunan bir sunumun kopyasını oluşturun, ardından farklı sınıflar için veya öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için bunu yeniden yapılandırın ve farklı versiyonlarını oluşturun. Bireysel öğrenmeyi destekleyin.

 

Google Uygulamalarıyla Entegrasyon

GOOGLE HESABI İLE ÜYELİK VE GİRİŞ

Google hesabınız varsa Nearpod için ayrı bir hesap oluşturmak zorunda değilsiniz. Gmail veya Google uygulamaları hesabınızdan birini kullanarak tek tıklamayla oturum açın. Ek kullanıcı adlarına ve şifrelere gerek yok.

GOOGLE DRIVE ERİŞİMİ

Sunu oluştururken Google Drive'ınızdaki tüm dosyalara anında erişim sağlayın.

GOOGLE GÖRSEL ARAMA

Sununuza diyagramlar ve resimler eklemek için Google'ın büyük resim veri tabanında aramalar yapın.

GOOGLE DOCS İŞBİRLİĞİ

"Web İçeriği Ekleme" aracılığıyla bir Google Doküman URL'sini paylaşın ve sunumunuzdaki tüm öğrencilerin tek bir doküman üzerinde işbirliği yapmasını sağlayın.

GOOGLE FORMLARI

Google Form üzerinden hazırladığınız veya hazırlayacağınız testleri, anketleri, sınav içeriklerini "Web İçeriği Ekleme" aracılığıyla öğrencilerle paylaşabilir, sonuçları Google E-Tablolar dokümanına kaydedebilirsiniz.

 

3. Taraf Entegrasyonları

DROPBOX ERİŞİMİ

 Nearpod sunumu oluştururken Dropbox Hesabınızdaki tüm dosyalara anında erişim sağlayın.

BOX ERİŞİMİ

Nearpod sunumu oluştururken Box hesabınızdaki tüm dosyalara anında erişim sağlayın.

MICROSOFT HESABI İLE ÜYELİK VE GİRİŞ

Microsoft hesabınız varsa Nearpod için ayrı bir hesap oluşturmak zorunda değilsiniz. Microsoft hesabınızı kullanarak tek tıklamayla oturum açın. Ek kullanıcı adlarını ve şifrelere gerek yok.

 

Kontrol Sende

CANLI OTURUM / ÖĞRETMEN HIZINDA

Canlı oturumlar, öğretmenlerin ve öğrencilerin bir dersin aynı bölümünde olmalarına (eş zamanlı ilerlemelerine) olanak tanır, tüm cihazlar sihirli bir şekilde senkronize edilir. Öğretmenler dersin hızını kontrol edebilir, tüm öğrencilerin görevde olduğundan emin olabilir ve tüm etkinlikler için gerçek zamanlı yanıtlar alabilir.

ÖDEV / ÖĞRENCİ HIZINDA

Bu özellik, öğrencilerin herhangi bir Nearpod'a istedikleri zaman, istedikleri yerden katılmalarına ve öğrenme içeriklerini kendi hızlarında keşfetmelerine olanak tanır. Öğretmenler, bir ödev verdiğinde her bir öğrenciden bireysel cevap alabilir. Bu özellik; ders esnasında verilen görevler, ev ödevleri ve bireyselleştirişmiş eğitim açısından çok faydalıdır.

PDF OLARAK İNDİR

Bazı içeriklere çevrimdışı erişmek mi istiyorsunuz? Nearpod, herhangi bir NPP'yi PDF olarak indirmenize ve gerektiğinde yazdırmanıza imkân verir.

 

Sunum Özellikleri

GERÇEK ZAMANLI DEĞERLENDİRME

Öğretiminizi daha iyi değerlendirmek için etkileşimli etkinlikler türlerinden herhangi birini kullanarak öğrencilerin yanıtlarını gerçek zamanlı, anında alın.

ÖĞRENCİ İÇERİĞİNİN PAYLAŞIMI

Öğretim esnasından öğrenci çalışmalarından uygun gördüğünüzü her öğrencinin cihazıyla anonim olarak paylaşın.

ÖĞRENCİ LİSTESİ

Nearpod, oturumunuza katılan tüm öğrencilerin bir listesini görmenizi sağlar ve herhangi birinin Nearpod uygulamasından çıkıp çıkmadığını gösterir. Bu, öğretmenlerin derslerine odaklanmalarına yardımcı olur.

ANINDA WEB SİTELERİNİ PAYLAŞIN

Nearpod'un Web'i Paylaş özelliği, öğretmenlerin herhangi bir web bağlantısını -söz konusu URL sunuya başlangıçta slayt olarak dahil edilmemiş olsa bile- öğrencilerle gerçek zamanlı olarak paylaşmasına olanak tanır.

NEARPOD İÇERİĞİNİ YERLEŞTİRME

Sınıf web siteniz veya bloğunuz mu var? Nearpod sunumlarınızı ziyaretçilerin istedikleri zaman erişebilmeleri için sitenize kolayca yerleştirin.

ÖĞRENCİ NOTLARI

Öğrenciler canlı ders sunumları esnasında veya Nearpod ödevlerini yaparken her sayfaya not alabilir. Öğrenciler dersten sonra notlarını isterlerse sınıf arkadaşlarıyla paylaşabilir veya daha ayrıntılı inceleme için kendilerine gönderir.

ÖĞRETMEN GÖSTERGE PANELİ (Teacher Head’s Up Dİsplay)

Öğretmen “Canlı Oturum/ Öğretmen Odaklı Mod”da iken, ders akışını kesintiye uğratmadan sunumlar arasında gezinti yapabilir.

ÖĞRENCİ GÖSTERGE PANELİ (Student Head’s Up Display)

Öğrenciler “Kendi Hızına Göre / Ev Ödevi Modu”ndayken sunum sayfaları arasında rahat bir şekilde gezinebilir, kendi öğrenme ihtiyaçlarına göre istediği içeriğe erişebilir. Bu, öğrencilerin sunumlardan daha verimli bir şekilde faydalanmalarını sağlar.

 

DEĞERLENDİRME

OTURUM SONRASI RAPORLARI

Öğrencileriniz Nearpod sunumunda etkileşimli bir değerlendirme sorusunu her yanıtladığında, sonuçlar öğretmenlerin daha sonra erişebileceği (İçerik Aracı) bir rapor olarak kaydedilir. Bu Raporun PDF veya CSV versiyonu e-postanıza da gönderilebilir.

ÖĞRENCİ RAPORU

Bir ders sırasında paylaşılan farklı etkinlikler sırasında her öğrencinin performansı hakkında ayrıntılı bilgi alın. Bir öğretmen olarak, sınıf performansınızı bir bütün olarak kontrol edebilir, öğrenciye göre raporları görüntüleyebilir, herhangi bir öğrencinin ilerlemesiyle ilgili bazı ayrıntılara erişebilirsiniz.

RAPORLARI E-POSTA YOLUYLA PAYLAŞ

Bir Nearpod dersinden sonra, daha sonra keşfetmek ve öğrencilerinizin performansını takip etmek için öğrenci raporunu e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.

ÖDEV RAPORU

Öğrencilerinize Nearpod Ev Ödevi verdiğiniz her seferinde, gelen kutunuza teslim edilen bu dersin bir raporunu alabilirsiniz. Öğrenciler ister okuldan ister evden katılıyor olsun, sonuçlar Nearpod'un canlı oturumlar için ürettiği Nearpod Raporunda görünecektir.

 

Yönetici Özellikleri

OKUL YÖNETİCİSİ

Lisans ekleyin, düzenleyin veya kaldırın, öğretmenler arasında sunum paylaşın ve okulunuzdaki tüm kullanıcıların kullanım ve değerlendirme raporlarını görüntüleyin.

ÇOKLU KULLANICI PROFİLLERİ

Kullanıcılarınıza farklı profiller atayın: Bölge yöneticisi, Okul Yöneticileri veya Öğretmen hesapları.

OKUL / İLÇE GENEL RAPORLARI

Okulunuz veya bölgeniz hakkında ayrıntılı bilgi almak için sınıfa, öğretmene veya öğrenciye göre kullanım ve oturum sonrası raporlarını görüntüleyin.

ÖZEL KÜTÜPHANE

Nearpod'da özel bir kütüphane oluşturarak işbirliğini artırın, okulunuza veya bölgenize özel müfredat satın alın veya oluşturun.

 

Nearpod’un ücretsiz ve ücretli versiyonları mevcut:

 • Ücretsiz versiyonda saklama alanı 100 MB’la sınırlıdır.
 • Bir derse en fazla 40 öğrenci katılabilir.
 • Nearpod’un özelliklerinin neredeyse %95’ini ücretsiz versiyonda kullanmak mümkün.

NEARPOD ÜCRETSİZ VERSİYONDA YER ALAN ÖZELLİKLER

Biçimlendirici değerlendirme araçları:

 • Açık uçlu soru
 • Anket
 • Çoktan seçmeli sınav
 • Eşleştirme
 • Boşluk doldurma
 • Serbest çizim alanı
 • İşbirliği paneli
 • Tırmanma zamanı (oyun, yarışma)

 

Multimedya:

 • Görüntüler
 • Videolar
 • Web içeriği
 • Phet simülasyonları (fizik, kimya vb.)
 • VR (Sanal Gerçeklik)
 • 3D (3 Boyutlu Nesneler)
 • Sway içerikleri (Microsoft'un bulut sunum aracı)
 • PDF görüntüleyici

 

Ders oluşturma araçları:

 • Google slaytlar / powerpoint / pdf ekleme
 • Video yükleme
 • Slayt düzenleyici
 • Anında (eş zamanlı) aktiviteler
 • Canlı katılım gerçek zamanlı içgörüler
 • Öğrenci hızında canlı ders raporlama
 • Oturum sonrası raporlar

Nearpod Web

Nearpod Adroid Google Play

Nearpod App Store

 

Nearpod ile etkileşimli SUNUM hazırlama, SINAV uygulama, DÖNÜT verme eğitimi

Nearpod'a/da

Üye nasıl olunur?

Nasıl sunum oluşturulur?

Videolara soru nasıl eklenir?

Anket nasıl oluşturulur?

Tırmanma zamanı oyunu nasıl hazırlanır nasıl oynanır?

Eş zamanlı sınav nasıl uygulanır?

İş birliği panosu nasıl kullanılır?

Öğrencilere geri bildirim nasıl yapılır?

Sunum içine web sayfası nasıl gömülür?

Sunum sayfasına sesli not nasıl eklenir?

Öğrencilerin ses kaydı yapacağı ekran nasıl oluşturulur?

Açık uçlu veya boşluk doldurma soruları nasıl eklenir?

Eşleştirme kartları nasıl hazırlanır?

Hafıza testi nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır?

Mevcut sunumlar, pdf dosyaları nasıl kullanılır?

Çizim alanı nasıl oluşturulur ve öğrencilerin kullanımına nasıl sunulur?

 Öğretmen hızında, öğrenci hızında içerik nasıl sunulur?

Gerçek zamanlı değerlendirme nasıl yapılır?

ve daha fazlası için ücretsiz eğitim başvurusunda bulunabilirsiniz. Her bir 50 kişilik grup oluştuğunda uygulamanın kullanımı detaylı ve uygulamalı bir şekilde (Zoom oturumu aracılığıyla) anlatılacaktır.

 

Makale Önerisi: Sarıgül, K . (2021). Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Çevrim İçi Süreç Değerlendirme Araçları. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi, 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Özel Sayısı, 56-80. DOI: 10.47948/efad.922748

 

 

 FAYDALI OLMASI DİLEĞİYLE...

KERİM SARIGÜL

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • Sevim Aktaş Sevim Aktaş 11 Şubat 2021

  Kerim Bey eğitiminizi büyük bir memnuniyetle takip etmek isterim. Teşekkürler. Görüşmek dileğiyle.

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.