Neden .tr değil de com.tr?

Neden .tr değil de com.tr?

Neden .tr değil de com.tr?

Yazar / Diğer Konular / Pazartesi, 26 Aralık 2011 12:38

Bu başlık da nereden çıktı diyorsunuz içinizden, belki de sesli olarak. Sebebini hemen söyleyeyim çok fazla merak ettirmeden.

Biz internet kullanıcıları 1990 yılında alınan bir kararla internette site ismi yazarken neden 3, bazen 4, hatta bazen de 5 karakter fazla yazmak zorunda kalıyoruz? Ruslar novosti.ru (com.ru değil), Kırgızlar kabar.kg (com.kg değil), mail.ru  şeklinde alan adı (domain) kullanabilirken biz neden yıllardır com.tr, net.tr, info.tr şeklinde net, info, com ibarelerini yazmak zorundayız. Alan adılarını (domain) neden direk haber.tr, mail.tr, sabanci.tr ali.tr, veli.tr şeklinde alamıyoruz, kullanamıyoruz?

Bu soruları kendi kendime ben çok sordum, belki siz de sordunuz.

Bu soruları sorabileceğimiz bir yer yok mu peki?

Bir yer var: nic.tr. Onlara sormadım mı?

Onlara da sordum. 

Onlar: "1990 yılında alınan karar* böyle" dediler. "Gerekçe var mı?" dedim, "Yok" dediler. İnternet sitelerinin kalbi, damarı olan alan adlarının sadece .tr olarak kullanılamayacağı, com.tr, net.tr, info.tr şeklinde kullanılacağına dair karar alınıyor (1990'da), bu (bence) yanlış kararda yıllarca diretiliyor. Birileri çıkıp, "Tamam, zamanında öyle bir karar alınmış ama bugün bunu değiştirebiliriz." demiyor.

tr kullanan bir iki site var onlar da biri com.tr alan adlarının satışını yapan nic.tr, bir diğeri de tsk.tr.

En azından bu konuda insanlar özgür bırakılabilir; isteyenin .com.tr, isteyenin direk .tr şeklinde alan adı kullanması sağlanabilir.

Ben şimdi Türkçe alan adı alırken neden kerimsarigul.com.tr alayım; 4 karakter fazladan yazayım ya da yazdırayım. Direk kerimsarigul.tr kulansam daha iyi olmaz mı?

Web ortamında tr uzantılı alan adı kullanımının ülkenin prestiji açısından da önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

.tr alan adımız gidiyor .com'un, .net'in arkasına com.tr, net.tr oluyor.:)  Epeydir aklımdaydı bu konu, bugün yazayım yarın yazayım derken bugüne nasip oldu.

Okuyanlar arasından belki bir karar verici çıkar da bu gidişat değişir.

 

kerimsarigul.tr - 15 karakter

kerimsarigul.com.tr - 19 karakter (fazladan  4 karakter)

kerimsarigul.info.tr  - 20 karakter (fazladan 5 karakter)


Notlar:

* İlgili karar maddesi ve kaynak
Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan karar doğrultusunda “ikinci düzey alt alan adı modeli”ni benimsemiştir.

“.tr” Alan Adları, Politikalar, Kurallar ve İşleyiş, Sürüm 5.1.1

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • Alp Olcay Mis Alp Olcay Mis 27 Mart 2021

  Of ya yine mi TR'nin saçmalıkları her yerde karşıma çıkmak zorunda mi? Ben de isterim herkes gibi olmak, olamıyorum. Ne yapabiliriz BTK'ya şikayet falan

 • Ömer Ömer 21 Ekim 2020

  Merhaba Kerim bey.
  Neden .tr değil de com.tr? Bu soruya kafamda hep cevap aradim bulamamistim. Bilgisiyarin karsisina da gecince aklima gelmemisti. Bu gün geldi sordum ve siz karsima ciktiniz. Yani sorumun cevabini sizden ögrendim. Tesekkür ediyorum. Ayrica Giresun/ Bulancakli olusunuz beni ayrica sevindirdi. Bende Giresun/Kesap.
  Size hayirli, saglikli, huzurlu ve mutlu olmanizi diliyorum.
  Ömer Özdemir

  ----------
  Teşekkürler. Ben de size sağlık, sıhhat, mutluluk diliyorum...

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.