Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Daha önce Açık Dergi Sistemi - Open Journal Systems (OJS) konulu bir yazı yazmış, Açık Dergi Sisteminin özelliklerinden  bahsetmiştim. Bu yazı sonrası birçok kişiden OJS kurulumu sonrası Türkçe dil sorunu yaşadığına dair mesaj aldım. Siz de Türkçe dil desteği konusunda sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemle sorunu giderebilirsiniz.

OSJ Türkçe Dil Desteği

OJS'de Türkçe dil desteği istiyorsanız bunu ilk kurulumda veya daha sonrada dil ayarlarından (Ayarlar / Web Sitesi / Diller) eklemeniz mümkün. Ancak Türkçe dil dosyası kurulup aktif edildiğinde 

siteniz artık çalışmıyor ise,

boş bir sayfa ile karşılaşıyor iseniz,

log dosyasında aşağıdaki gibi bir hata alıyor iseniz

Hata:
"Fatal error: Call to undefined method User::getId() in /lib/pkp/classes/security/authorization/UserRolesRequiredPolicy.inc.php"

panik yapmayın:)

 

Bunun sebebi, İngilizce dil dosyasındaki bazı ifadelerin Türkçe karşılıklarının Türkçe dil dosyasında bulunmuyor olmasıdır.

 

 Çözüm için yapmanız gereken şu:

Sitenizin yüklü olduğu alana erişiminiz varsa

lib/pkp/classes/i18n/PKPLocale.inc.php

dosyasını açın

* Initialize the locale system. yazısını bulun. (100-150. satırlar arasındadır)

Bunun bir kaç satır altında

AppLocale::registerLocaleFile($locale, "lib/pkp/locale/$locale/common.xml");

satırını göreceksiniz. Bunun hemen altına

if ($locale == 'tr_TR') setlocale(LC_CTYPE, 'en_US');

kodunu yapıştırın. Sorununuz büyük bir ihtimalle çözülecektir.

Pazartesi, 31 Ağustos 2020 11:39

How to learn the Turkish language?

Learn Turkish Language by yourself, with online courses, with videos or in classroom...
 
 

1. Learn Turkish By Distant Turkish Teaching Portal

 
 
 
The platform is free, allows individuals to learn Turkish in an interactive way with the help of smartphone, tablet or computer without limitation of time and space.
 
 

2. Learn Turkish with Videos

 
Thanks to the video lessons prepared by our expert Turkish teachers, you can learn Turkish without enrolling onto a course. You can watch the videos, arranged by topic, by clicking the link below. https://bit.ly/2QGrMCl
 
 

3. Learn Turkish by Online Courses

 
You want to learn Turkish, yet can’t find a suitable course near you?
Do you want to improve your Turkish but, do not want to learn in a traditional setting?
Apply to Online Courses: https://bit.ly/2EEE3Vu
 
 

4. Learn Turkish in Cultural Centers

 
 
Turkish language courses are given to different groups at different levels in line with demands at Cultural Centers. Such as for business Turkish, Turkish for kids, Turkish for the press, general Turkish courses... https://yee.org.tr/en/map
 
 

5. The Turkish proficiency exam (TYS)

 
 
The Turkish proficiency exam (TYS) is prepared and organized by the Institute of Yunus Emre. Applicants who have the certificate are exempt from Turkish preparatory classes when they enrolled at a college in Turkey. More detail: https://tys.yee.org.tr
 

6. Online Radio "Voice of Turkish"

 
 
 
The radio station aims to promote the Turkish language, culture, art and history. The programmes are prepared with A1 to C1 standard Turkish and accessible to most foreigners learning Turkish. The radio is streaming live on http://turkceninsesi.yee.org.tr
 
 

7. Learn Turkish Online / Youtube Channel

 
 
 
Learn Turkish Online, fun way to learn Turkish. You will learn Turkish on this channel. The videos on this channel will help you, your students and friends. 
 
 
 

8. Learn Turkish Online - Instagram


https://www.instagram.com/learnturkishonline/

 
 

 9. Learn Turkisn Online - Telecram Channel

https://t.me/turkceturkish

 
 

LearnPress, WordPress için geliştirilmiş kapsamlı ve ücretsiz bir Öğretim Yönetim Sistemi (Learning Managament System – LMS) eklentisidir.

Öğretim Yönetim Sistemi dendiğinde; açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması, eğitim ve öğretim için gerekli olan birçok araca sahip olması açısından ilk akla gelen sistemlerden olan Moodle veya ATutor tarzı bir sistemdir.

Moodle veya Atutor bağımsız olarak kullanılabiliyorken LearnPress altyapı olarak WordPress’e ihtiyaç duyar. WordPress dünyada en çok kullanılan Açık Kaynak Kod Yazılımlardan biri olduğu için bu eklenti bir çok kişinin işine yarayacaktır. Eğer zaten bir WordPress siteniz varsa veya kurmayı düşünüyorsanız LearnPress’i çevrimiçi (online) eğitim için, eğitim ve öğretimin yönetimi için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hem Wordpress hem de LearnPress ücretsizdir ve hep ücretsiz kalacaktır.

Bu Öğretim Yönetim Sistemi eklentisi aracılığıyla, kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay bir şekilde eğitim, çevrimiçi ders, çevrimiçi kurs siteleri oluşturabilirsiniz.

Özetle LearnPress, kendi web siteniz üzerinden kolay bir şekilde çevrimiçi kurslar oluşturmanıza, kullanıma sunmanıza ve satmanıza olanak tanıyan en popüler ücretsiz WordPress Öğrenme Yönetim Sistemidir.

 

LearnPress’in Temel Özellikleri Neler, LearnPress ile neler yapabilirsiniz?

* Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde kolaylıkla çevrimiçi kurslar oluşturabilirsiniz.

* Ders müfredatı oluşturabilirsiniz.

* Sınırsız kurs, ders, öğrenci ve eğitimci ekleyebilirsiniz.

* Müfredata uygun ders içeriklerini (metin, resim, sunum, video) ekleyebilirsiniz.

* Derslerden önce veya sonra çevrimiçi sınavlar uygulayabilirsiniz.

* Otomatik mail ve bildirim sistemini gibi çeşitli iletişim eklentilerini kullanarak öğrencilerinizle etkileşim sağlayabilirsiniz.

* Öğrencinin ders ve ilerleme durumlarını öğrenci profilinde görebilir, gösterebilirsiniz.

* Kurslarınızı dışa aktarabilir ve LearnPress kullanan başka bir siteye tekrar yükleyebilirsiniz.

* Kurslarınızı istediğiniz kişi veya kişilere ücretsiz ya da ücretli olarak sunabilirsiniz.

* Ücretsiz birçok eklenti aracılığıyla bazı işlemleri kolay ve görünümü daha etkin hale getirebilirsiniz.

 

Learn Press Tanıtım ve İndirme Sayfası

LearnPress Resmi Web Sitesi

LearnPress Tanıtım Videosu

LearnPress Demo Sayfası

 

Ücretsiz LearnPress Eklentileri

LearnPress - Değerlendirme ve Yorum Eklentisi

LearnPress – Boşluk Doldurma soru tipi eklentisi

LearnPress - Kurs İstek Listesi Eklentisi

LearnPress - Çevrimdışı Ödeme Eklentisi

LearnPress - Yakında Açılacak Kurslar Eklenti

LearnPress - Öğrenci Listesi eklentisi

Diğer eklentileri incelemek ve indirmek için tıklayınız

 

Ayrıca ücretsiz bir Wordpress eğitim temasına da ihtiyacınız varsa Education Pack temasını inceleyebilirsiniz.

 

LearnPress eklentisinin Türkçe ve diğer dil dosyalarına buradan ulaşabilir, ayrıca eklentinin farklı dillere çevrilmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

LearnPress Türkçeleştirme Sayfası

 

İlginizi Çekebilir

UZAKTAN EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETİM SİSTEMİ – ATUTOR

UZAKTAN EĞİTİM VE DİJİTAL ARAÇLAR

 

 

Çevrim içi eğitim ve öğretim 21. yüzyılda en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Dünyanın neresinde olursanız olun, öğrencileriniz nerede olursa olsun eğer bir bilgisayara (tablet, telefon vb. de olabilir) ve internete sahipseniz ders vermeye veya almaya hazırsınız demektir.
Ders almak veya ders vermek için yani öğrenci veya öğretmen bulmak için farklı yollar mevcut. "Çevrim içi ders için nasıl öğrenci veya öğretmen bulunur?" konusuna daha sonraki yazılarımda değineceğim inşallah. Ancak bu yazıda daha çok çevrim içi, canlı ders verenlerin veya vereceklerin dikkat etmesi gereken en önemli psikolojik, sosyal, fiziksel ve içeriksel hususlara değinmeye çalışacağım ve bazı önerilerde bulunacağım.
 
Eğitim ve öğretimde hızlı öğrenme ve öğrenilenlerin kalıcılığı en önemli kriterlerden biridir. Dolayısıyla öğrenmeyi güçlendirmek ve kalıcılığı sağlamak için sınıf içi ortamlarda olduğu gibi çevrim içi ortamlarda da dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut. Motivasyon unsurları, öğrenci sayısı, dijital yeterlikler, dijital araçlar, ders süreleri, ders içerikleri ve öğretim yöntemleri kalıcılık ve sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır.
 
 

Motivasyon

Hem öğretmen hem de öğrenci için öğrenme sürecini güçlendiren en önemli unsur motivasyondur. Bir şeyi öğrenmek istemek veya onu öğrenmek zorunda olmak motive edici unsurlardır ancak unutmayın ki "İstemek, mecburiyetten daha fazla motive edicidir."
Yabancı bir dil öğrendiğinizi veya öğrettiğinizi düşünelim. Derslere başlamadan önce "Neden bu dili öğreniyorum/öğretiyorum?" diye kendinize sorun ve cevapları listeleyin. Bu listeye ara ara göz atın. Gerekli gördüğünüzde bu listeyi güncelleyin.
Öğrencilerin öğrenme gerekçeleri, öğretmeni güdüleyen en önemli unsurlardandır. Dolayısıyla öğrencilerinize, neden bu dili/dersi öğrenmek istediklerini sorun.
 
 

Dijital Beceriler

21. yüzyıl bilgi ve teknoloji çağı olduğu için onlarca belki de yüzlerce dijital beceri mevcut. Ancak çevrim içi ortamlarda eğitim ve öğretim gerçekleştiriyorsanız en azından öğretim materyalleri tasarlama, tasarlanan materyalleri kullanma ve öğrenmeyi ölçme araçlarını en iyi şekilde kullanabilmek için gerekli olan dijital becerilerinizi geliştirin. Bunlar yanında özellikle ders esnasında sorun yaşamamak için çevrim içi ders verme, ders alma, dosya paylaşma, ekran paylaşma, ekran resmi alma, beyaz tahta kullanma, dersi kayıt altına alma, kayıt dosyalarını düzenleme ve dönüştürme, öğrencilerle paylaşma gibi teknik işlemleri en iyi şekilde öğrenin.
Öğrencilerin dijital becerilerini de geliştirmeye önem verin. Derslere katılım, materyallere ulaşım, dijital ders araçlarını kullanma gibi konularda bir kılavuz (yazılı veya görsel) hazırlayın ve öğrencilerle paylaşın.
Derslerden önce denemeler yapın, beceremediklerinizi veya bilmediklerinizi bilenlere sorun. Siz de bildiklerinizi başkalarına da öğretin.
 
 

 

Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS) Kullanın

Hem öğretmen hem de öğrenci açısından çevrim içi öğrenmelerde en önemli altyapılardan hatta olmazsa olmazlardan biri olan Öğretim Yönetim Sistemi yazılımlarından birini kullanın.
Öğretim Yönetim Sistemleri (Learning Management System) bir eğitim ve öğretim sürecinin ihtiyaç duyduğu unsurları (çevrim içi ders izlencesi oluşturma, ödevler, sınavlar, ders ve öğrenci takibi, etkinlik ve değerlendirme araçları, raporlar, yetki ve kısıtlamalar, işbirlikçi öğrenme araçları, sosyal öğrenme araçları) barındırır. Daha detaylı bilgi için "ATutor Öğretim Yönetim sistemi ve Özellikleri"ni inceleyebilirsiniz. 
 
Kurumunuza ait bir ÖYS varsa onu kullanın, taleplerinize göre geliştirilmesini sağlayın. Eğer bir ÖYS'ye sahip değilseniz ATutor, Moodle, Edmodo, WP Courseware, TalentLMS gibi hazır sistemleri de kullanabilirsiniz. (Bunlardan bazıları kurulum gerektirir, bazıları üyelik sistemi ile çalışır. Biraz araştırın, sorularınız olursa yorumlar bölümüne yazın.)
 
 

Ders İzlencesi Hazırlayın

Hem öğrenci hem de siz hangi gün hangi konuda nasıl ders yapacağınızı, hangi sürede nereden nereye geleceğinizi bilin ve takip edin.
Dersin organizasyonu, yöntemi, süresi ve süreci hakkında bilgiler sunan ders izlencesi öğrenci ile öğretmen arasında bir anlaşma niteliğindedir ve dönemin veya kursun başından sonuna kadar takip edilebilecek özelliklere sahip olmalıdır.
Ders izlencesinde aşağıdaki başlıkların altını kesinlikle doldurun ve bunu dijital ortamda öğrencilerle paylaşın. Mümkünse Öğretim Yönetim Sistemi yapısını, dersleri, ders içeriklerini, sınavları, süreleri buna göre yapılandırın ve tüm süreci çevrimiçi araçlarla takip edin.
•Ders başlığı
•Dersi verecek kişi hakkında bilgi
•Dersin tanımı ve ön koşulları
•Dersin amacı
•Öğretim metotları
•İçerik kapsamı ve hedefler
•Haftalık ders planı
•Kullanılacak kaynaklar listesi
•Önerilen araç ve gereçler listesi
•Ders geçme koşulları
•Ölçme ve değerlendirme yöntemi
Atatürk Üniversitesi Öğretme ve Öğrenme Merkezi tarafından geliştirilen “Ders İzlencesi (Syllabus) Hazırlama Sihirbazı” kullanarak dersinize ait bir ders izlencesi oluşturabilirsiniz. 
 

 

Öğrenci Sayısı ve Ders Süresi

Çevrim içi ortamlardaki dersler genelde bire bir veya bire çok uygulanmakta. Bire bir derslere göre bire çok (5-6 kişinin olduğu gruplar) derslerin daha faydalı olduğu çeşitli araştırmalarla (özellikle akran öğretimi, sosyal öğrenme yöntemleri açısından) ortaya konmuş durumda.
 
Bire çok, yani bir öğretmenin ve birden çok öğrencinin olduğu gruplar en fazla kaç kişi olabilir?
Ders işleme yöntemi ve öğrenci etkileşim oranı bu sayının belirlenmesindeki en önemli unsurlardır. Öğrenci etkileşiminin, soru cevapların, her öğrenciye söz verebilme ihtiyacının fazla olduğu dersler için tavsiye edilen öğrenci sayısı 10-12'dir. Eğer 10-12 size az geliyor ise zorunlu durumlarda çıkabileceğiniz sayı fiziksel sınıf ortamındaki sayıdan kesinlikle fazla olmamalıdır. Özellikle yabancı dil öğretimi, matematik, fizik, kimya, müzik, bilgisayar, sınavlara hazırlık gibi çevrim içi derslerde öğrenci sayısının 10'dan fazla olmaması önerilir. Seminer tarzında (30-40-50-60 öğrenciye aynı anda) verilen dersler öğrenmeyi sağlamayacağı gibi, öğrenme ve öğretmedeki en önemli unsur olan motivasyonu da düşürecektir.
 
Gerekli durumlarda (öğrenmeye ve öğrenciye pozitif katkı sağlayacağını düşündüğünüz durumlarda) öğrencileri çeşitli kriterlere (yaş, seviye, öğrenme amacı, dil, kültür vb.) göre gruplandırmak da faydalı olabilir. Öğrencileri gruplandırmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Bu konuda yapılan araştırmaları inceleyin...
 
Bir ders saati kaç dakika olabilir?
Bir ders saati süresinin fiziksel sınıf ortamında olduğu gibi 45 dakika ilâ 1 saat arasında olması önerilir. Zorunlu ve gerekli durumlarda birleşik derslerin 90 dakikayı geçmemesi, 90 dakikadan sonra ders devam edecek ise en az 15-20 dakika ara verilmesi önerilir. Hem derslerin verimliliği hem de öğrenci ve öğretmen sağlığı açısından bu sürelere dikkat edilmesi gerekir.
 
 
 

Web 2.0 Araçları Kullanın

Web 2.0 araçları dijital ortamda yapılan eğitime yeni boyutlar kazandırmıştır ve kazandırmaya da devam etmektedir.
Öğrenmeyi tasarlama, öğrenmeyi sağlama, öğrenmeyi değerlendirme amacıyla kullanılabilecek araçları keşfedin, kullanmayı öğrenin, bunlarla etkin içerikler, oyunlar, etkinlikler, yarışmalar geliştirin ve çevrim içi ortamlarda uygulayın. Hangi araçları ne için kullanabileceğinizi bilmiyorsanız "Eğitimde En Çok Kullanılan 100 Araç" sayfasını inceleyebilir, ilgi ve ihtiyaç alanınıza uygun araçları seçebilirsiniz.
 
 

İşbirlikçi Araçlar Kullanın

Çevrim içi işbirlikçi araçlarla öğrencilerin birlikte çalışmasını, problemleri birlikte çözmesini, metinleri birlikte oluşturmasını sağlayın. Sosyal öğrenmeyi ve akran öğretimini etkin hale getiren işbirlikçi araçlar öğrencilere hem birlikte hem ders dışında öğrenme imkanı sunar. Eğitimde en çok kullanılan işbirlikçi araçlardan bazıları: Google Drive, Google Form, Padlet, Canva, Prezi, H5P, Quizlet, ThinglLink, Socrative, Vyond, Moovly, Loom, Pear Deck, Kahoot, EdPuzzle, Playposit, Edmodo, Zoom, Google Meet, Explain Everything Whiteboard, Microsoft Teams
 
 

 

İçerik Kütüphanesi Oluşturun

Öğrencilerin ders içeriklerine, yardımcı kaynaklara (metin, resim, video, sunum vb.) kolay bir şekilde tek bir yerden ulaşabilmesi için dijital içerik kütüphanesi oluşturun. Derslerde kullanılan içerikleri burada depolayın ve öğrencilerin istediğinde buraya ulaşabilmesini sağlayın. Kullancığınız bir ÖYS içerisinde oluşturabileceğiniz gibi Dropbox, Google Drive, OneDrive gibi araçları kullanarak da zengin bir dijital içerik kütüphanesi oluşturabilirsiniz.
 
 

 

Geri Bildirimde Bulunun

En önemli öğretici unsurlardan birinin zamanında yapılan geri bildirim olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ödev ve etkinliklere yönelik geri bildirimleri kendiniz yapabileceğiniz gibi bazı dijital araçlarla da yapabilirsiniz. Birden çok öğrenciye eğitim verdiğiniz düşünüldüğünde dijital geri bildirim araçlarının size zaman kazandıracağını, anında geri bildirimde bulunma imkanı sunacağını unutmayın. Geri bildirim için gerektiğinde süreç değerlendirme (Biçimlendirici değerlendirme) araçlarını kullanın. Mümkünse geri bildirim araçlarını ÖYS'nize entegre edin ve tüm işlemleri tek merkezden yönetin. Öğrenciden öğrenciye geri bildirim imkanı da verin.
Eğitimde kullanılan bazı geri bildirim araçları: Kaizena, Pear Deck, PlayPosit, Edpuzzle, Flipgrid, Spiral, ClassFlow, Mentimeter, Kahoot!, Socrative
 
 

 

Dersleri Kayıt Altına Alın ve Paylaşın

Dersleri kayıt altına alın ve içerik kütüphanesinde paylaşın. Derse katılamayan veya katılsa bile tekrar izlemek/dinlemek isteyen öğrencilere fırsat verin. Vermiş olduğunuz her derst içeriğinde hakkının olduğunu unutmayın. Not: Ders kaydı için öğrencilerin rızasını alın. Öğrenciler rıza göstermez ise sadece dersin kaydını alarak (öğrencilerin görüntüsü olmadan) da kapalı ortamlarda (sadece izin verdiğiniz öğrencilerin erişebileceği) paylaşabilirsiniz.
 
 

 

Hep İletişimde Kalın

İletişim kurallarını öğrencilerle birlikte belirleyin ve her zaman iletişimde kalın. Mümkünse öğrencilerle iletişimi (Duyuru, haber, bildirim, hatırlatma) tek bir araç üzerinden (mümkünse ÖYS, değil ise Telegram, WhatsApp, Discord vb.) yapın. Dijital nesle hizmet ettiğinizi unutmayın ve sorulara kısa sürede cevap vermeye çalışın. Öğrencilerin kendi aralarında da etkileşim sağlamasına imkan verin.
 
 

 

Zamanı İyi Yönetin

Düzenli olun, derslere zamanında hazırlanın ve zamanında başlayın. Ödevleri değerlendirmek, geri bildirimde bulunmak ve dinlenmek için yeterli zaman ayırın.
Bir günde birden çok gruba ders veriyorsanız gruplar arasında en az 30 dakika ara verin. Çay, kahve için, dinlenin, ekran yorgunluğunu atın. Bir sonraki derse daha dinç başlayın.
 

 

Göz Sağlığınıza Dikkat Edin

Uzun süre dijital ekrana bakmak "Dijital Göz Yorgunluğu" oluşturur. Dijital göz yorgunluğunu önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate alın.
Ders verdiğiniz ortamın ışığı, parlama ve yansımaları ortadan kaldıracak seviyede olmalı
Ekran parlaklığı ortam ışığına yakın olmalı
Işık doğrudan göze ve kameraya vurmamalı
Ekran kontrastı (renkler arasındaki açıklık, koyuluk farkı) artırılmalı
Ekran filtreleri veya mavi-mor ışığa karşı korumalı gözlükler kullanılmalı
Ekranı gözlerden yaklaşık 60-70 cm uzaklıkta olmalı
Ekranın orta noktası göz seviyesinin 10-15 cm altında olmalı
10-15 dakikada bir 15-20 saniye uzağa bakılmalı
Her bir saatte en az 10 dakika ara verilmeli ve gözler dinlendirilmeli
 

 

İyi Ekipmanlar ve Rahat Mobilyalar Kullanın

Kendinizi daha rahat ve güçlü hissetmek ve ders esnasında dersten başka sorunlarla uğraşmamak için teknik alt yapınızı, cihazınızı güçlendirin, ve bulunduğunuz ortam sizi ders süresince güçlü ve rahat hissettirecektir. Özellikle teknik sorunlar yaşayabilme ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Yedek kulaklık, mikrofon vb. bulundurun.
 • Yalnız olduğunuz bir oda/ofis
 • İyi bir masa ve rahat bir sandalye
 • İyi bir bilgisayar ve yüksek hızda internet
 • Yüksek kaliteli kamera ve kulaklık / mikrofon
 • Arkanıza güzel arka plan seçin
 

 

Eğlenin ve Eğlendirin

Yorgun, çatık kaşlı, durgun öğretmenleri kimse sevmez. Derste canlı ve güler yüzlü olun. Belki sizin o günkü 5. 6. dersiniz, belki çok yoruldunuz ama bu öğrencilerin ilk dersi olabilir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir kaç gün ara verin veya günlük ders saatinizi azaltın.
Derslerde ne kadar aktif, eğlenceli olursanız etkiniz o kadar iyi olur ve öğrencilerin motivasyonu daha da artar. Öğrencileri takdir etmeyi, cesaretlendirmeyi ihmal etmeyin. Eğlenceli derslerde öğrenilen içeriklerin daha kalıcı olduğunu unutmayın.
 

Uzaktan eğitim ve dijital araçlar konusunda daha fazla bilgi için Uzaktan Eğitim ve Dijital Araçlar sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

 

Siz de bu maddelere eklemek istediklerinizi veya kendi listenizi yorum bölümüne yazabilirsiniz....

FAYDALI OLMASI DİLEĞİYLE...

KERİM SARIGÜL

Teknoloji çağında yaşıyoruz.

Her geçen gün yeni teknolojik cihazlar ve dijital araçlar geliştirilmek­te, dünya hızlı bir şekilde dijitalleşmektedir. Geliştirilen çeşitli cihazlar ve araçlar çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta, yaşamımıza çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

Teknolojik gelişmeler, öğretmen ve öğrenci rollerindeki değişimler dil öğretim ve öğrenim yöntemlerinin, ortamlarının ve araçlarının değiş­mesine sebep olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Öğrencilerin sanal dünyaya ve dijital araçlara derin ilgi duyduğunu göz önünde bulundurarak dil öğretim süreçlerinin çeşitli programlarla, web 2.0 araçlarıyla, zengin materyallerle, birden çok duyuya hitap eden içeriklerle desteklenmesi öğretmenlerin ve öğrencilerin motivas­yonunu artıracak, işini kolaylaştıracak, edinilen bilgi ve geliştirilen beceri­lerin daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır.

Yabancı dil öğretiminde geleneksel yöntemler ve ortamlar hâlâ baskın olmakla birlikte dil öğrenen ve öğreten bireylerin özellikle kaynak, zaman ve mekân sorununu çözmek için çeşitli dijital araçlar kullandıkla­rını (çevrimiçi canlı kurslar, dil öğretim uygulamaları, elektronik sözlükler, kelime öğretim uygulamaları, video dersler vb.); öğrenim ve öğretim sü­reçlerini farklı yöntem ve araçlarla desteklediklerini görüyoruz.

Son yıllarda yabancı dil öğretimi konusunda sınıf içi ve sınıf dışı öğ­retimi desteklemek, gerek bireysel öğrenmeye ve kendi kendine öğre­nenlere (otodidakt) imkân sağlamak, zaman ve mekân sorununu ortadan kaldırmak veya en aza indirmek amacıyla çok çeşitli dijital dil öğretim/ öğrenim araçları geliştirilmiştir.

Bu araçların birçoğu birbirine benzemekle birlikte bazıları özgün içerikleri, kullandıkları öğretim teknikleri, öğrettikleri diller, bir veya bir­den çok becerinin geliştirilmesine yönelik sundukları etkinlik türleri, kul­lanıcı sayıları, ücretli veya ücretsiz olmaları gibi özellikler açısından diğer­lerinden ayrılmaktadır.

Dil öğretimi ve öğrenimi amacıyla geliştirilen araçları özellikleri ve işlevleri açısından değerlendirdiğimizde 6 kategoriye ayırabiliriz.

1. Dil Ögretim/Öğrenim Uygulamaları: Herhangi bir dilin öğre­timi amacıyla geliştirilen, birden çok becerinin geliştirilmesini sağlayan, çok farklı etkinlik türleri barındıran, kendi içinde bir müfredatı olan ve çeşitli seviyelerden oluşan araçlar.

2. Dil Öğretim/Öğrenim Oyunları: Basit oyunlaştırma unsurları dışında ciddi oyun (2D, 3D) özellikleri taşıyan dil öğretim araçları.

3. Kelime Ögretim/Öğrenim Uygulamaları: Sadece kelime öğreti­mi, kelime testleri, kelime öğrenme etkinliklerinden oluşan, öğrencilerin veya öğretmenlerin kendi kelime listelerini kullanarak çeşitli etkinlikler hazırlayabilecekleri araçlar.

4. Beceri Geliştirme Uygulamaları: Sadece okuma, dinleme, yaz­ma, konuşma gibi tek bir becerinin geliştirilmesine hizmet eden veya bir­den çok beceriye hitap etse dahi bir becerinin baskın olduğu araçlar.

5. Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları: Dil öğreti­minde sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik gibi teknoloji­lerin kullanıldığı araçlar.

6. Dil Değişim Uygulamaları: Yabancı dil öğreticisi, dil öğretim ve öğrenim arkadaşı veya ailesi, anadil konuşucusu bulma veya akran öğre­timi özellikleri taşıyan araçlar.

 

Bu kitapta; yukarıdaki Dil Ögretim/Öğrenim Uygulamaları kate­gorisine giren yani herhangi bir dilin öğretimi amacıyla geliştirilen, bir­den çok becerinin geliştirilmesine imkân veren, çok farklı etkinlik türleri barındıran, kendi içinde bir müfredatı olan ve çeşitli seviyelerden oluşan araçlardan en gelişmiş ve yaygın kullanılan 3 tanesi (Duolingo, Hello Eng­lish, Xeropan) ele alınmış ve detaylı bir şekilde incelenmiştir.

Yabancı dil öğrenen ve öğretenlere, içerik tasarımcılarına, uygula­ma geliştiricilere daha faydalı olmak amacıyla; ele alınan araçları kullan­mak için nereden, nasıl üye olunabileceği, teknik olarak nasıl kullanılabi­leceği konularına çok fazla değinilmemiş; daha çok neden kullanılmaları gerektiği, dil öğretimine ve öğrenimine ne tür yenilikler kazandırdığı, han­gi özelliklerinin hangi becerilerin geliştirilmesine katkı sağladığı, ne tür etkinlik türleri ve oyunlaştırma özellikleri içerdiği, etkinliklerin öğrencilere ne tür katkılar sağladığı gibi konulara detaylı bir şekilde değinilmiştir.

 KERİM SARIGÜL

Kitapla ilgili detaylı bilgi almak ve E-Kitap formatında indirmek için tıklayınız...

Cuma, 24 Nisan 2020 23:33

Uzaktan Eğitim ve Dijital Araçlar

Google Dokümanlar; eğitimde, iş ortamında ve kişisel hayatta yaygın olarak kullanılan, dosyaların bulutta saklandığı, birden çok cihazdan ve birden çok kişiyle senkronize çalışabileceğiniz en popüler kelime işlemci/metin düzenleme araçlarından biridir. 

Rapor yazın, ortak proje teklifleri oluşturun, toplantı notlarını takip edin ve çok daha fazlasını yapın. Tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir.

Google Dokümanlar, doküman oluşturup biçimlendirmenize ve diğer kullanıcılarla çalışmanıza olanak tanıyan çevrimiçi bir kelime işlemcidir. 

Doküman nasıl oluşturulur? Nasıl düzenlenir ve biçimlendirilir? Başkalarıyla nasıl paylaşılır? sorularının cevabını aşağıda bulabilirsiniz...

 

1. Adım: Doküman oluşturma

Yeni bir doküman oluşturmak için:

 • Bilgisayarınızda docs.google.com adresine giderek Dokümanlar ana ekranını açın.
 • Sol üstte, "Yeni bir doküman hazırlamaya başlayın" bölümünde Yeni simgesini tıklayın.

Ayrıca, docs.google.com/create URL'sini kullanarak da yeni doküman oluşturabilirsiniz.

2. Adım: Düzenleme ve biçimlendirme

Bir dokümanı düzenlemek için:

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • İki kez tıklayarak bir kelimeyi seçin ya da imlecinizi kullanarak değiştirmek istediğiniz metni seçin.
 • Düzenlemeye başlayın.
 • Bir işlemi geri almak veya yeniden yapmak için üstteki Geri al  ya da Yeniden yap simgesini  tıklayın.

Not: Bir dokümanı Pixel Book gibi dokunmatik ekranlı bir cihazda düzenlemek istiyorsanız, yazmaya başlamak için dokümana iki kez dokunun.

Bir dokümana metin, paragraf, aralık ve daha pek çok şey ekleyebilirsiniz ve bunları düzenleyebilirsiniz.

 

Paragraf biçimlendirme

Paragraf hizalamasını değiştirme
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz paragrafı seçin.
 • Üst kısımda bir hizalama seçeneği belirleyin.

Satır aralığını değiştirme

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz satırları seçin.
 • Biçim ve sonra Satır aralığı'nı tıklayın.
 • Bir satır aralığı seçeneği belirleyin:
  • Paragraf aralığını değiştirmek için Tek1,151,5 veya Çift'i tıklayın.
  • Paragraflar arasındaki aralığı değiştirmek için Paragraftan önceki boşluğu kaldır veya Paragraftan sonra boşluk ekle'yi tıklayın.
  • Özel boyut girmek için Özel aralık'ı tıklayın. Ardından, bir paragraftan önce ve sonra olmasını istediğiniz aralık boyutunu girin ve Uygula'yı tıklayın.
  • Paragraf başlıkları ve metni aynı sayfada tutmak için Sonrakiyle bir arada tut'u tıklayın.
  • Metnin tüm satırlarını aynı paragrafta, aynı sayfada tutmak için Satırları bir arada tut'u tıklayın.
  • Paragrafların başında veya sonunda tek satır olmaması için Tek satırları engelle'yi tıklayın.
Paragraf kenarlıklarını veya rengini değiştirme
 
Yazı tipini biçimlendirme
 
Metinde büyük/küçük harf kullanımını değiştirme
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz metni seçin. 
 • Metin Rengi simgesini Metin rengi tıklayın.
 • İstediğiniz rengi seçin.
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • İstediğiniz metni vurgulayın.
 • Üst kısımda, istediğiniz yazı tipini seçin.
 • Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Normal metin ve sonra Güncelle "Normal metni" eşleşecek şekilde güncelleyin'i tıklayın.
 • Metin vurgulu durumdayken Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Seçenekler ve sonra Varsayılan stillerim olarak kaydet'i tıklayın.

Bir yazı tipi seçtikten sonra, tekrar değiştirmediğiniz sürece yeni dokümanlarınızda bu yazı tipi kullanılır.

Yazı tipi listenize yazı tipi ekleme

Bazı dillerde, yazı tipi listenize yeni yazı tipleri ekleyebilirsiniz.

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Üst kısımda, yazı tipi listesini açmak için yazı tipi adını tıklayın.
 • Listenin altındaki Diğer yazı tipleri'ni tıklayın.
 • Yeni yazı tiplerine göz atın veya yeni yazı tipi arayın.
  • "Yazı tiplerim" listenize eklemek üzere bir yazı tipini tıklayın.
  • Yazı tiplerinizi sıralamak veya listenizde görüntülenme şekillerini değiştirmek için "Göster" ve "Sırala" oklarını kullanın.
 • Tamam'ı tıklayın.
Mevcut diller

Yazı tipleri aşağıdaki dillerde mevcuttur:

 • Afrikaanca
 • Arnavutça
 • Arapça
 • Azerice
 • Bengalce
 • Burmaca
 • Katalanca
 • Hırvatça
 • Çekçe
 • Danca
 • Felemenkçe
 • İngilizce
 • Estonca
 • Filipince
 • Fince
 • Fransızca
 • Almanca
 • Yunanca
 • Guceratça
 • İbranice
 • Hintçe
 • Macarca
 • İzlandaca
 • Endonezce
 • İtalyanca
 • Kannada dili
 • Kazakça
 • Kmerce
 • Kırgızca
 • Letonca
 • Litvanca
 • Makedonca
 • Malay dili
 • Malayalam dili
 • Marathi dili
 • Moğolca
 • Nepalce
 • Norveççe
 • Farsça
 • Lehçe
 • Portekizce 
 • Pencap Dili
 • Rumence
 • Rusça
 • Sırpça
 • Seylanca
 • Slovakça
 • Slovence
 • İspanyolca
 • Svahili dili
 • İsveççe
 • Tamilce
 • Telugu dili
 • Tayca
 • Türkçe
 • Ukraynaca
 • Urduca
 • Özbekçe
 • Vietnamca
Yazı tipi rengini değiştirme
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz metni seçin. 
 • Metin Rengi simgesini Metin rengi tıklayın.
 • İstediğiniz rengi seçin.
Arka plan veya vurgu rengini değiştirme
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz metni seçin. 
 • Vurgu Rengi simgesini Metni vurgula tıklayın.
 • İstediğiniz rengi seçin.
Metni kalın, italik veya üstü çizili yapma
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'da bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz metni seçin. 
 • Metni biçimlendirin.
  • Kalın hale getirmek için: Kalın simgesini Kalın tıklayın.
  • İtalik hale getirmek için: İtalik simgesini İtalik tıklayın.
  • Üstü çizgili hale getirmek için: Biçim ardından Metin  ardından Üstü çizili'yi tıklayın.

 

Bir dokümana başlık veya içindekiler tablosu ekleme

Dokümanınızı başlıklar ve içindekiler tablosu gibi metin stilleriyle organize edebilirsiniz. Metin stillerinin yazı tipini ve boyutunu özelleştirebilir ve stillerinizi varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

İçindekiler tablosu ekleme, değiştirme veya silme

Dokümanınızın yapısını içindekiler tablosuyla görebilirsiniz. İçindekiler tablosundaki her bir öğe dokümanınızın başlıklarına bağlanır.

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'daki bir dokümanı açın.
 • İçindekiler tablosunun bulunmasını istediğiniz yeri tıklayın.
 • Ekle ve sonra İçindekiler tablosu'nu tıklayın.
 • İçindekiler tablosunun nasıl görünmesini istediğinizi seçin.

 

Bu tabloyu silmek için sağ tıklayın ve İçindekiler tablosunu sil'i tıklayın.

 
İçindekiler tablonuzu düzenleme

İçindekiler tablosu dokümanınızdaki başlıkları yansıtır.

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'daki bir dokümanı açın.
 • Dokümanınıza bir başlık ekleyin.
 • Yenile simgesini Yenile tıklayın. Bu değişiklik içindekiler tablonuzda güncellenir.

Başlık oluşturma

 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'daki bir dokümanı açın.
 • Değiştirmek istediğiniz metni seçin.
 • Biçim ve sonra Paragraf stilleri'ni tıklayın.
 • Bir metin stilini tıklayın:
  • Normal metin
  • Başlık
  • Alt başlık
  • Başlık 1-6
 • "Metin stilini" uygula'yı tıklayın.
Özel metin stili kullanma
 • Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'daki bir dokümanı açın.
 • Kullanmak istediğiniz stile sahip metni seçin.
 • Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Normal metin veya Başlık 1-6 ve sonra "Başlığı" eşleşecek şekilde güncelleyin'i tıklayın.
 • Dokümanınızda "Başlık 4" veya "Normal metin" gibi aynı metin türüne sahip metinlerin tamamı ilk seçiminizle eşleşecek şekilde güncellenir.

Not: Normal metnin stilini değiştirirseniz başlık yazı tipleri de yeni stile geçer.

Varsayılan stil belirleme ve değiştirme

Bilgisayarınızda Google Dokümanlar'daki bir dokümanı açın.

 • Varsayılan bir stil belirleme: Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Seçenekler ve sonra Varsayılan stillerim olarak kaydet'i tıklayın.
 • Varsayılan bir stili uygulama: Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Seçenekler ve sonra Varsayılan stillerimi kullan'ı tıklayın.
 • Orijinali Google stiline geri yükleme: Biçim ve sonra Paragraf stilleri ve sonra Seçenekler ve sonra Stilleri sıfırla'yı tıklayın. 

 

 3. Adım: Başkalarıyla paylaşma ve birlikte çalışma

Dosya ve klasörleri diğer kullanıcılarla paylaşabilir ve onlara görüntüleme, düzenleme veya yorum yapma izni verebilirsiniz.

  

Adım 1: Paylaşmak istediğiniz dosyayı bulun

Tek bir dosyayı paylaşma

Birden çok dosyayı paylaşma
 • Bilgisayarda drive.google.com sayfasına gidin.
 • Klavyenizde Üst Karakter tuşunu basılı tutarken iki veya daha fazla dosya seçin.
 • Sağ üstte, Paylaş'ı Share tıklayın.

 

Adım 2: Kimlerle paylaşımda bulunacağınızı ve bu kişilerin dosyanızı nasıl kullanabileceğini seçin

Belirli kişilerle paylaşma

Dosya bağlantısı paylaşma

Diğer kullanıcılara dosyanızın bağlantısını gönderebilirsiniz. Böylece internet bağlantısı olan ve bağlantıyı bilen herkes dosyanızı kullanabilir. Bir dosya bağlantısı paylaştığınızda, adınız dosyanın sahibi olarak görünür olacaktır.

 • Sağ üstteki Paylaşılabilir bağlantıyı al'ı tıklayın.
 • "Bağlantıyı bilen herkes"in yanındaki Aşağı oku Aşağı tıklayın.
 • Bağlantıyı kopyalayıp bir e-postaya veya paylaşmak istediğiniz herhangi bir yere yapıştırın.
Dosyayı herkese açık olarak paylaşma

İnternetteki herkesin dosyanızı arayabilmesini, bulabilmesini ve açabilmesini istiyorsanız dosyanızı herkese açık olarak paylaşabilirsiniz. Bir dosyayı herkese açık olarak paylaştığınızda, adınız dosyanın sahibi olarak görünür olacaktır. 

 • Paylaşılabilir bağlantıyı al'ı tıklayın.
 • "Bağlantıyı bilen herkes"in yanındaki Aşağı oku Aşağı tıklayın.
 • Diğer ve sonra Açık - Web üzerinde herkese açık'ı tıklayın.
 • Kaydet'i tıklayın.
  • Kullanıcıların sahip olmasını istediğiniz erişim düzeyini seçin.
 • Bitti'yi tıklayın.

Google Hesabı'nda oturum açmamış olan kullanıcılar dosyanızda anonim hayvan simgeleri olarak görünür. Anonim hayvan simgeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

100'den fazla kişiyle dosya paylaşma ve dosya üzerinde ortak çalışma

Bir Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar dosyası üzerinde, görüntüleme, düzenleme ya da yorum yapma izinleriyle aynı anda en fazla 100 kişi çalışabilir. 100'den fazla kişi bir dosyaya erişirken, yalnızca sahibi ve düzenleme izinlerine sahip bazı kullanıcılar dosyayı düzenleyebilir.

100'den fazla kişiyle bir dosyayı paylaşmak ve bu dosya üzerinde ortak çalışma yapmak için: 

Dosyayı yayınlama

 • Bir dosyayı aynı anda çok sayıda kişinin görüntülemesi gerekiyorsa, dosyayı yayınlayın ve görüntüleyenlerle paylaşmak üzere bir bağlantı oluşturun. Dosyayı düzenlemesi veya dosyada yorum yapması gereken kişilere düzenleme erişimi verebilirsiniz.
 • Bir dosya yayınlandığında web üzerindeki herkese görünür hale gelir. Gizli veya hassas bilgileri yayınlarken dikkatli olun. İş veya okul üzerinden kullandığınız bir hesabınız varsa yöneticiniz, yayınlanan bir dosyayı kimlerin görüntüleyebileceğini sınırlayabilir.
 • Bir dosyayı web'den kaldırmak için dosyanın yayınını sonlandırmanız gerekir.
 • Bir dosyanın ortak çalışanlarla paylaşımını sonlandırmak için paylaşım izinlerini nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

 

Çok sayıda kişiyle paylaşılan dokümanlarla ilgili sorunları düzeltme

Dokümanınız çok sayıda kişiyle paylaşıldıysa ve kilitleniyorsa veya hızlı bir şekilde güncellenmiyorsa şu sorun giderme ipuçlarını deneyin: 

 • Geri bildirim toplamak için kullanıcıların bir dokümanda veya e-tabloda yorum yapmasına izin vermek yerine bir Google Formu oluşturun. Google Formu oluşturma hakkında bilgi edinin.
 • Bir dokümanın kopyasını oluşturuyorsanız sonlandırılmış yorumları ve önerileri eklemeyin. Kopya oluşturma hakkında bilgi edinin
 • Eski bilgileri silin veya verileri yeni bir dokümana taşıyın. 
 • Görüntüleyenlerden dokümanı kullanmadıkları zaman kapatmalarını isteyin. 
 • Yayınlanan dokümana yalnızca en önemli bilgileri ekleyin. Kısa dokümanlar daha hızlı yüklenir.
 • Bir dokümana düzenleme erişimi olan kullanıcıların sayısını azaltın. 
 • Birden fazla dokümandan bilgi topluyorsanız, çok sayıda kullanıcıyla paylaşmak için yeni ve salt görüntülenir bir doküman oluşturun. 

Dosyanın paylaşımını sınırlandırma

Kullanıcıların görüntüleme, yorum yapma veya düzenleme izinlerini belirleme

Bir kullanıcıyla dosya paylaşırken kullanıcının o dosyayla neler yapabileceğini seçebilirsiniz.

 • Görüntüleme: Kullanıcılar dosyayı görüntüleyebilir, ancak değiştiremez veya başka kullanıcılarla paylaşamaz.
 • Yorum yapma: Kullanıcılar yorum yapabilir ve öneride bulunabilir, ancak dosyayı değiştiremez veya başka kullanıcılarla paylaşamaz.
 • Düzenleme: Kullanıcılar değişiklik yapabilir, önerileri kabul edebilir veya reddedebilir ve dosyayı başka kullanıcılarla paylaşabilir.
Bağlantınızın paylaşıldığı kullanıcıları değiştirme

Bir dosyanın bağlantısını paylaşırken dosyanın ne kadar geniş kapsamlı olarak paylaşılacağını kontrol edersiniz. Bu seçenekler, Google Hesabınızın iş, okul veya Gmail üzerinden kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır.

 • Açık - Web üzerinde herkese açık: Google Hesabında oturum açmadan herkes Google'da arama yapabilir ve dosyanıza erişebilir.
 • Açık - Bağlantıyı bilen herkes: Bağlantıyı bilen herkes Google Hesabında oturum açmadan dosyanızı kullanabilir. 
 • Kapalı - Belirli kullanıcılar: Yalnızca dosyayı paylaştığınız kullanıcılar dosyayı kullanabilir.

 

Dokümanlar'ı edinin: Web (docs.google.com)Android veya iOS

 

Dokümanlar'la ilgili yardımcı kısa bilgiler 

 1. Metninizin stilini düzenleyin ve yeni stiller ekleyin. " "

Hizalama ve girinti gibi metin biçimlendirme seçenekleri
 

2. Dokümanınızın farklı kopyaları ve sürümleriyle çalışın.

" "

Kopyasını oluştur: Dokümanınızın kopyasını oluşturun.

Farklı indir: Dokümanınızı Microsoft® Word® veya Adobe® PDF gibi farklı biçimlerde indirin.

E-posta eki olarak gönder: Kullanıcılara, dokümanın bir kopyasını gönderin. Biçimi değiştirebilirsiniz.

Sürüm geçmişi: Dokümanda siz ya da başkaları tarafından yapılan tüm değişiklikleri görün veya önceki sürümlere geri dönün.

Web'de yayınla: Dokümanınızın bir kopyasını web sayfası olarak yayınlayın veya dokümanınızı bir web sitesine yerleştirin.

Farklı sürümlerle çalışma seçenekleri için "Dosya"yı tıklayın
 

3. Özellikler ekleyerek dokümanınızı geliştirin.

" "

Resim: Bilgisayarınızdan, web'den, Drive'dan ve diğer konumlardan bir resim ekleyin.

Tablo: Tablo oluşturmak için sütun ve satır sayısını seçin.

Çizim: Resim, akış çizelgesi, diyagram ve daha fazlasını oluşturun.

Bağlantı: Dokümanınıza bir web sayfası, üstbilgi veya yer işaretinin bağlantısını ekleyin.

Grafik: Farklı grafik türleri veya E-Tablolar'dan bir grafik ekleyin.

Yer işareti: Dokümanınızdaki belirli yerlerin kısayollarını ekleyin.

İçindekiler tablosu: Dokümanınızdaki her bir başlığa bağlanan, otomatik olarak oluşturulan bir içindekiler tablosu hazırlayın (başlık stilleri uyguladığınız dokümanlarda).

Öğeleri menüyü kullanarak ekleme
 

4. Dokümanınızı paylaşmak için Paylaş'ı tıklayın ve ardından ortak çalışanların neler yapabileceğini seçin. Ortak çalışanlara bir e-posta bildirimi de gönderilir.

" "

  Paylaşma veya paylaşımı durdurma İçeriği doğrudan düzenleme Düzenleme önerme Yorum ekleme
Düzenleyebilir
Yorum yapabilir    
Görüntüleyebilir        

 

5. Ekibinizle gerçek zamanlı olarak ortak çalışın." "

Ortak çalışma özelliklerini bulma

Edmodo, öğretmenlerin 21. yy. dijital araçlarını eğitim amacıyla en iyi şekilde kullanmaları, öğrencilerin ise tüm potansiyellerini keşfetmeleri amacıyla geliştirilmiş küresel bir eğitim ağıdır.

Edmodo; öğretmenler, öğrenciler ve veliler için bir "sosyal öğrenme platformu"dur. Edmodo ile öğretmenler çevrim içi sınıflar oluşturarak öğrencileri davet eder. İsterse veliler de öğrencileri takip edebilir.

Sosyal medya mantığıyla çalışan bu sistemde öğretmen sınıflarını, gruplarını oluşturur. Ders içeriği paylaşırken bunları hangi sınıfların ve grupların görebileceğini seçer. Sınav, ödev paylaştığında bunlar için süre belirleyebilir. Öğrencilerden geribildirimleri yorum veya dosya paylaşımı ile toplayabilir.

Öğrenciler yetkileri çerçevesinde paylaşımda bulunabilir, öğretmenler ve diğer öğrenciler bu paylaşımları beğenebilir, paylaşabilir veya bunlara yorum yapabilir. Gerçek anlamda sosyal öğrenmenin etkin bir şekilde kullanılabileceği, akran öğrenmesine fırsat sunan, öğrencilerin kendi aralarındaki etkileşimini en üst düzeyde tutabilecek bir platform.

Bu arada sihir platformda değil, her zamanki gibi öğretmende. Dünyanın en iyi dijital eğitim öğretim araçları da olsa bunları etkin bir şekilde kullanacak olan öğretmenlerimizdir.  Eğer "Dijital Dünya, Dijital Sınıf, Dijital Öğretmen" ve "Eğitimde En Çok Kullanılan 100 Araç" yazımızı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim...

Edmodo - Sosyal Öğrenme Platformu

Gelecek Dersleri Planlayın

Günlük, haftalık, aylık planlar yapabilir; hangi videoların, yazıların, derslerin, sınavların ne zaman yayınlanacağını önceden belirleyebilirsiniz.

 

Birlikte Daha İyi Öğren

Sınıfını yönet. Öğrencilerinle etkileşime gir.

Güvenli. Basit. Ücretsiz.

 

Öğretmenlerin ihtiyaç duydukları araçlar

Mesajlar gönder, sınıf malzemeleri paylaş ve öğrenmeyi her yerden erişilebilir kıl. Tüm sınıf araçlarını bir araya getirerek zamandan tasarruf et.

 

Fark yaratan öğretmen ol

Herkes hayatında fark yaratan öğretmeni hatırlar. Mesajlar ve paylaşımlar gibi iletişim araçlarıyla Edmodo, öğrencileriniz için fark yaratan öğretmen olmanıza yardımcı olur.

 

Öğretmenler, öğretmenler için kaynaklar

Hiçbir öğretmen bir ada değildir. En çok ihtiyacınız olduğunda sizi destekleyecek bir akran topluluğu bulun. Keşfet ve Gündem bölümlerine göz atarak veya Edmodo'daki etiketleri (hashtag ) takip ederek bir sonraki dersiniz için ilham alın.

 

21. yüzyıl öğrencileri için dersler

Bir ders öğrencileri büyülediğinde ve anlayışlarını geliştirdiğinde sihir gibi gelir. Edmodo ile dijital ödevleri paylaşmak, sınavlar oluşturmak veya en etkili içerikleri bir araya getirmek çok kolay.

 

Öğrencilerin sevdiği bir platform

Öz güvenini arttır, sesini bul ve bir dijital vatandaş olmanın ne olduğunu tecrübe et. Öğrenmeni güçlendir ve göze çarpan bir sınıf topluluğunun parçası ol.

 

Velilerin istediği güncellemeler

Sınıf güncellemeleri al, öğretmenlerle senkronize kal ve evde öğrenmeyi destekle. Öğrencilerin doğru yolda kalmalarına yardımcı olmak için sınıf aktivitesini ve notları bir bakışta gör.

 

Okulundaki herkes için ücretsiz

Edmodo'yu tüm kullanıcılara zahmetsizce servis et, Edmodo’nun özelliklerinden yararlan ve okuldaki iletişimi düzene sok. Tüm okulunu Edmodo ile entegre ederek daha fazlasını edin.

 

Tek yapmanız gereken https://new.edmodo.com/ üzerinden Öğretmen girişi yapmak, sınıfları oluşturmak, öğrencileri eklemek, dersleri planlamak, içerikleri paylaşmak, anketlerle ve sınavlarla geribildirim almak, sosyal öğrenmeyi en üst seviyede kullanmak, sosyal medya kullanımına yatkın olan öğrencilere en iyi sosyal öğrenme ortamlarını sunmak…

Edmodo Web

Edmodo Google Play (Android)

Edmodo App Store (Apple)

Edmodo Windows Mobile 

Not: Talep olur ve zaman bulursam Edmodo’nun kullanımına yönelik bir video da hazırlamayı da düşünüyorum.

Faydalı olması dileğiyle…

Kerim SARIGÜL

 

Salı, 07 Nisan 2020 13:03

Zoom Güvenlik Önlemleri

Zoom programı güvenli mi? Zoom Programını güvenli bir şekilde nasıl kullanabilirsiniz?  Zoom programını kullanılırken alınabilecek güvenlik önlemleri neler?

Facebook, Twitter, WhatsApp'a ne kadar güveniyorsanız Zoom'a da o kadar güvenebilirsiniz.
Unutmayın "Bir ürün ücretsizse ürün sizsiniz."
Dolayısıyla her zaman tedbirli davranmak zorundayız.

Zoom programı ile yeni tanışıyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı ve videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

[YAZI] Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

[VİDEO] ZOOM Nedir, Zoom Ücretsiz Nasıl Kullanılır, Zoom ile Online Ders Nasıl Yapılır?


Zoom programını hangi amaçla kullanıyor olursanız olun (eğitim ve öğretim, canlı ders, toplantı, seminer, konferans) aşağıdaki tedbirleri aldığınız taktirde riskleri en aza indirmiş olursunuz.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Zoom programına yönelik bazı olumsuz haberler mevcut; ancak bunların kasıtlı, eğitim ve öğretimi sabote etmek, alternatif programların pazarlamasını yapmak amacıyla gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Keşke Zoom kadar fazla özelliklere sahip, ücretsiz kullanılabilecek alternatif programlar olsa da biz de gönül rahatlığıyla tanıtsak.

Zoom Programı Kullanılırken Alınabilecek 11 Güvenlik Önlemi

 

1. Çoklu görüşme, toplantı ve seminerlerde farklı ID kullanın. Ayarlarda yer alan "Use my Personal Meeting ID" alanını devre dışı bırakın.

2. Her bir görüşme bağlantısı için şifre oluşturun ve şifreyi istediğiniz kişilerle paylaşın. Bağlantı linkinizi veya ID'nizi başkaları bilse bile şifreyi bilmediği için bağlanamayacaktır.

 

3. Bekleme odasını aktif edin (Enable waiting room). Bu sayede kişiler önce bekleme odasına alınır. Siz bunlardan istediklerinizi görüşmeye, derse, toplantıya dahil edersiniz.

 

4. Katılımcıların ekran paylaşımını kısıtlayın. Yani ekran paylaşımı özelliği sadece sizin (görüşme yöneticisine) açık olsun. Görüşme esnasında ihtiyaç duyduğunuzda istediğiniz katılımcının ekran paylaşmasına izin verebilirsiniz.

 

5. Sürekli bağlantı kurmanız gereken kişileri, kişiler listenize ve/veya kanalınıza ekleyin. Görüşme URL'si veya ID göndermek yerine doğrudan istediğiniz kişiyle veya kanaldakilerle görüşme başlatın.

 

6. Görüşme, ders, toplantı başladıktan sonra yeni katılımcının gelmesini engelleyin. Zoom pencerenizin altındaki Katılımcılara tıklayın. Açılan pencerede "Lock Meeting - Toplantıyı Kilitle" yazan bir düğme göreceksiniz. Toplantıyı kilitlediğinizde, toplantı kimliği ve parolasına sahip olsalar bile hiçbir yeni katılımcı katılamaz.


7. Toplantıyı, görüşmeyi, dersi sabote eden kişiler olursa ilgili kişiyi görüşmeden çıkarın.

 

8. Görüntülü veya sesli olarak görüşmeyi, dersi sabote eden olursa kamerasını (stop video) ve/veya sesini de (mute) kapatabilirsiniz.

 

9. Katılımcıların birbiriyle yazışmasını veya herkese mesaj göndermesini engelleyin.

 

10. Dosya paylaşımını engelleyin veya istediğiniz uzantılarla sınırlandırın.

 

11. Alternatif olarak Skype, Discord, Google Hangouts programlarını kullanmayı da öğrenin. Acil durumlarda alternatif çözümleriniz hep olsun.

Not:  Zoom 09.04.2020 tarihli güncellemeyle bir çok güvenlik önlemini tek bir menü (security) altında topladı.

Genel Ayarlar

-Görüşmeyi kilitle

-Bekleme odasını aktif et

 

Katılımcılara

-Ekran paylaşıma izni ver/verme

-Mesajlaşma izni ver/verme

-İsim değiştirme izni ver/verme

-Paylaşılan içeriğe işaret/çizim yapabilme izni ver/verme

 

Faydalı olması dileğiyle...

Kerim Sarıgül

 

 

Kolejlerin, üniversitelerin, öğretmenlerin, öğrencilerin eğitim amacıyla en çok kullandığı 100 dijital araç; Jane Hart tarafından her yıl yapılan detaylı bir araştırma sonucu yayınlanmaktadır.

Aşağıdaki listede 2019 yılında dünyada eğitim amacıyla en çok kullanılan dijital araçlar yer almaktadır. Listede canlı ders araçları, görüntü stok siteleri, video düzenleme araçları, dosya paylaşım platformları, kitlesel değerlendirme araçları, e-öğrenme içerik geliştirme araçları, dijital defterler, eğitim yönetim sistemleri, sınıf yönetim araçları, ekran kayıt araçları gibi birçok kategoriden dijital uygulamalar yer almaktadır.

Bugün hem yüz yüze hem uzaktan, hem sınıf içi hem de sınıf dışı eğitimi destekleme ve daha eğlenceli hale getirmek amacıyla kullanabileceğimiz binlerce araç bulunmaktadır. Bunlar arasından en iyisini bulabilmek de ayrıca bir beceri ve uğraş gerektirir. Aşağıdaki gibi bir çalışma birçoğumuzun işini kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum.

Sizler de aşağıdaki araçlardan en çok hangisini hangi amaçla kullandığınızı, bunlar dışında ne tür dijital araçlar kullandığınızı bizimle ve okuyucularımızla paylaşırsanız seviniriz….

2017 ve 2018 listelerine bakabilir, uygulamaların sıralamalarındaki değişiklikleri de inceleyebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...

Kerim Sarıgül

 

EN ÇOK KULLANILAN 100 EĞİTİM ARACI

     

SIRA

 Uygulama/Araç

Kategori

1

YouTube

VİDEO PLATFORMU

2

PowerPoint

SUNUM UYGULAMASI

3

Google Docs & Drive

DOSYA PAYLAŞIMI VE İŞBİRLİĞİ

4

Word

KELİME İŞLEME UYGULAMASI

5

Zoom

VİDEO KONFERANS PLATFORMU

6

Google Search

WEB ARAMA MOTORU

7

Kahoot

SINIF KATILIM ARACI

8

Google Forms

ANKET ARACI

9

Padlet

ÇEVRİMİÇİ MANTAR PANO

10

Excel

ELEKTRONİK TABLO UYGULAMASI

11

Twitter

SOSYAL AĞ

12

WhatsApp

MESAJLAŞMA UYGULAMASI

13

OneNote

DİJİTAL DEFTER

14

WordPress

BLOG / WEB SİTESİ PLATFORMU

15

Facebook

SOSYAL AĞ

16

Moodle

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ

17

Poll Everywhere

KİTLESEL YANITLAMA ARACI

18

Canvas

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ

19

Skype

MESAJLAŞMA PLATFORMU

20

Flipgrid

VİDEO TARTIŞMA PLATFORMU

21

TED Talks

İLHAM VİDEOLARI VE VİDEO LİSTELEME/DÜZENLEME UYGULAMASI

22

Outlook

E-POSTA İSTEMCİSİ

23

Snagit

EKRAN KAYIT ARACI

24

Camtasia

EKRAN KAYIT ARACI

25

Wikipedia

ÇEVRİMİÇİ ANSİKLOPEDİ

26

Slack

EKİP İŞBİRLİĞİ PLATFORMU

27

Wakelet

İÇERİK DÜZENLEME ARACI

28

Adobe Captivate

E-ÖĞRENME GELİŞTİRME ARACI

29

Adobe Photoshop

FOTOĞRAF DÜZENLEME ARACI

30

Prezi

SUNUM UYGULAMASI

31

Articulate

E-ÖĞRENME GELİŞTİRME ARACI

32

iSpring

E-ÖĞRENME GELİŞTİRME ARACI

33

Unsplash

ÇEVRİMİÇİ GÖRÜNTÜ KÜTÜPHANESİ

34

Microsoft Teams

EKİP İŞBİRLİĞİ PLATFORMU

35

Google Chrome

İNTERNET TARAYICISI

36

H5P

ETKİLEŞİMLİ HTML OLUŞTURMA ARACI

37

Evernote

DİJİTAL DEFTER

38

Quizlet

FLASHCARD UYGULAMASI

39

Screencast-O-matic

EKRAN KAYIT ARACI

40

Sway

WEB SUNUM ARACI (MİCROSOFT'TAN)

41

Survey Monkey

ANKET ARACI

42

G-Suite

MARKALI GOOGLE UYGULAMALARI

43

Piktochart

GRAFİK TASARIM UYGULAMASI

44

Plickers

SINIF KATILIM ARACI

45

Dropbox

DOSYA PAYLAŞIM PLATFORMU

46

Mentimeter

KİTLESEL YANITLAMA ARACI

47

Genially

ETKİLEŞİMLİ İÇERİK PLATFORMU

48

Google Scholar

WEB ARAMA MOTORU

49

Microsoft Forms

ANKET ARACI

50

Loom

EKRAN KAYIT ARACI

51

Pixabay

ÇEVRİMİÇİ GÖRÜNTÜ KÜTÜPHANESİ

52

Socrative

SINIF KATILIM ARACI

53

Etherpad

İŞBİRLİKÇİ ÇEVRİMİÇİ EDİTÖR

54

Google Keep

DİJİTAL DEFTER

55

Thinglink

ETKİLEŞİMLİ MEDYA PLATFORMU

55

Blackboard Learn

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ

57

Google Sites

WEB SİTESİ OLUŞTURMA ARACI

58

Google Classroom

EĞİTİM/SINIF YÖNETİM ARACI

59

Big Blue Button

WEB KONFERANS PLATFORMU

60

Immersive Reader

OKUNABİLİRLİĞİ ARTIRMA ARACI

61

PBWorks

EKİP İŞBİRLİĞİ PLATFORMU

62

Screencastify

EKRAN KAYIT ARACI

63

Trello

PROJE YÖNETİMİ UYGULAMASI

64

Nearpod

ÖĞRENCİ KATILIM PLATFORMU

65

Vimeo

VİDEO PLATFORMU

66

OneDrive

DOSYA PAYLAŞIM PLATFORMU

67

Gmail

E-POSTA İSTEMCİSİ

68

Apple iMovie

VİDEO DÜZENLEME

69

Adobe Spark

GRAFİK TASARIM UYGULAMASI

70

Desire 2 Learn

EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ

71

Canva

GRAFİK TASARIM ARACI

72

Powtoon

ANİMASYONLU AÇIKLAMA ARACI

73

Adobe Connect

WEB KONFERANS PLATFORMU

74

Audacity

SES DÜZENLEME ARACI

75

Pinterest

GÖRSEL İMLEME ARACI

76

isEazy

E-ÖĞRENME GELİŞTİRME ARACI

77

Diigo

SOSYAL İMLEME ARACI

78

Kaltura

VİDEO PLATFORMU

79

Glisser

KİTLESEL YANITLAMA ARACI

80

PebblePad

ÖĞRENME PLATFORMU

81

Google Hangouts Meet

VİDEO TOPLANTI PLATFORMU

82

HiHaHo

ETKİLEŞİMLİ VİDEO OLUŞTURMA ARACI

83

Apple Keynote

SUNUM ARACI

84

Vyond

ANİMASYONLU AÇIKLAMA ARACI

85

Adobe Premiere

VİDEO DÜZENLEME UYGULAMASI

86

Jamboard

BEYAZ TAHTA İŞBİRLİĞİ

87

Mailchimp

E-POSTA PAZARLAMA ARACI

88

SharePoint

SOSYAL İNTRANET

89

Starleaf

MESAJLAŞMA PLATFORMU

90

WeTransfer

DOSYA PAYLAŞIMI

91

Quizizz

TEST UYGULAMASI

92

Zotero

ARAŞTIRMA YÖNETİMİ UYGULAMASI

93

Moovly

ANİMASYONLU AÇIKLAMA ARACI

94

Easygenerator

E-ÖĞRENME GELİŞTİRME ARACI

95

Notability

NOT ALMA UYGULAMASI

96

AnswerGarden

KİTLESEL YANITLAMA ARACI

97

Easelly

GRAFİK TASARIM UYGULAMASI

98

Firefox

İNTERNET TARAYICISI

99

Wolfram Alpha

WEB ARAMA MOTORU

100

Mahara

EPORTFOLİO PLATFORMU

 

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.